BYLINNÉ ČAJE PŘÍPRAVA:

Jak správně připravit bylinkové čaje? Návody na přípravu bylinkových čajů, odvarů, výluhů, nálevů a macerátů najdete zde. čaje pro děti se podle některých doporučeních ředí, podívejte se na přesné poměry níže. Je však možné, že jste se setkali i s jinými návody, které se osvědčily. Dejte tedy na vlastní intuiici a řiďte se doporučením, které bude vyhovavat právě vám.

ODVAR/VÝLUH ZÍSKANÝ BĚHEM VARU

Odvar se připravuje z kůry, kořenů, lodyh, semen nebo plodů, tedy z tvrdších částí rostlin. Je potřeba, aby byly tyto části rostliny podrcené, rozkrájené, pomleté nebo polámané na malé kousky, aby bylo možno získat z bylinek co nejvíce účinných látek. Uvedené množství bylinky se vloží do studené vody a v přikryté nádobě přivede k varu. Vaříme asi 5-12 minut. Poté se odvar nechá ještě asi 15 minut stát, než jej scedíme. Získaný čaj (odvar) můžeme pít studený, ale také teplý. Obvykle se používají 1 - 2 čajové lžičky bylinek na 1/4 l studené vody a pije se 1x - 3x denně.

NÁLEV/VÝLUH ZÍSKANÝ LOUHOVÁNÍM

Nálev se připravuje z květů, listů, natí, vrcholků lodyh a dále z bylinek, které obsahují silice, protože ty by se během varu vypařily. Bylinky nebo směs bylinek se přelije vroucí vodou. Nechá se stát dle druhu asi 8-12 minut. Poté se výluh scedí a popíjí po doušcích. Takto získaný bylinkový čaj je možno pít studený i teplý. Obvykle se používá 1 čajová lžička bylinky na 1/4 l vroucí vody a pije se 1x - 3x denně.

MACERÁT/VÝLUH ZÍSKANÝ ZA STUDENA

Macerát se připravuje z bylinek, které obsahují slizové látky, protože se takto nejlépe uvolní. Bylinky přelijeme studenou vodou. Poté se nechají asi 3-12 hodin stát při běžné pokojové teplotě. Občas je vhodné směs zamíchat. Poté macerát scedíme a popíjíme po doušcích. Takto se užívá např. puškvorec - viz návod k užívání zde. Macerát můžete lehce přihřát, ale ne v mikrovlnné troubě. Obvykle se používá 1 čajová lžička bylinky na 1/4 l studené vody a pije se 1x - 3x denně.

ŘEDĚNÍ BYLINKOVÝCH ČAJŮ PRO DĚTI

Dle některých odborníků je vhodné hodně malým dětem čaje ředit následujícím způsobem:

Dětem do 3 let se ředí čaj takto: 1 čajová lžička již hotového bylinkového čaje se naředí 2dl čisté převařené vody

Dětem od 3 do 5 let: se podávají 2 čajové lžičky již hotového bylinkového čaje se naředí 2dl čisté převařené vody


Některá další doporučení k louhování bylinek:

Bylinky určené na dýchací problémy a průdušky (mateřídouška, jitrocel, divizna, sléz) se povaří 10 minut, louhujeme krátce a osladíme medem.

Bylinky určené na zklidnění organismu a stres se nevaří (kozlík, třezalka, meduňka), pouze se louhují 5-10 minut. Bylinky určené na žaludek a žlučník (smil, zeměžluč, pampeliška, hořec, sporýš) se vaří 2 minuty a poté se louhují 5-10 minut.

Bylinky určené na snížení krevního tlaku (kokoška, rozrazil), pročištění orgasnimu a krve (měsíček, kopřiva, řebříček, sedmikráska) se povaří 1 minutu.


TOPlist