Herbář léčivých rostlin od R - Ž

Herbář léčivých rostlin od R - Ž

RAKYTNÍK ŘEŠETLÁKOVÝ

Rakytník podporuje imunitu, zvyšuje obranyschopnost organismu, zvyšuje odolnost proti stresu. Obsahuje vysoký podíl vitamínu C. Hojí sliznici, rozpouští hleny a reguluje krevní oběh. Užívá se jako přírodní antidepresivum.

ROOIBOS

Rooibos obsahuje mnoho cenných látek, jako je vysoké množství vitamínu C, železo, fluor, draslík. Díky tomu posiluje imunitní systém, zvyšuje obranyschopnost organismu a tiší bolesti hlavy, povzbuzuje produkci hormonů, snižuje krevní tlak. Může pomoci i při zácpě, bolestech břicha či žaludečních potížích. Čaj rooibos narozdíl od klasického černého čaje neobsahuje kofein.

ROZMARÝNA LÉKAŘSKÁ

Zlepšuje trrávení, působí močopudně a zvyšuje krevní tlak. Používá se v kuchyni jako chuťově zajímavé koření. revmatické potíže, pohybový aparát a opěrná soustava, bolesti kloubů, bolesti páteře a beder, únava svalů, podporuje oběhový systém a zároveň tiší nervy, bolesti hlavy, bolesti svalů, dýchací problémy, průdušky (natírá se na hrudník),  snížení horečky (natírá se na chodidla), karpální tunely, lupavý palec... Rozmarýna má nádhernou vůni, přidává se také do bylinkových polštářku. Je silně antiseptická.

ROZRAZIL LÉKAŘSKÝ

Pro snížení hladiny cholesterolu v krvi, rozrazil působí příznivě na záněty močových cest a potížích s ledvinama. Pomáhá při bronchitidě a astmatu.

RŮŽE ŠÍPKOVÁ, RŮŽE

Šípkový čaj se užívá především pro vysoký obsah vitamínu C. Je vhodný při nachlazení nebo jako močopudný prostředek. Slouží k dochucování různých ovocných čajových směsí.

ŘEBŘÍČEK OBECNÝ

Užívá se pro zlepšení trávení, bolestech hlavy, k celkovému posílení organismu, k uvolnění křečí v trávicím ústrojí, podporuje odkašlávání. Působí protizánětlivě a podporuje hojení. Zevně se používá jako koupel při nehojících se, hnisavých ranách, kožních vyrážkách, k omývání bolestivých prasklin, hemeroidech i jako kloktadlo při zánětech dásní. Významnou roli hraje při léčení ženských potíží. Dále se užívá tradičně na hemeroidy, bolest břicha při menstruaci, křeče s návaly, vředy, křečové žíly, ekzém, vyrážky, doplnění pigmentace, popraskané ruce, prsty, chodidla, kůže, plíseň nehtů, plíseň na rukou, na nohou... Řebříček je především ženská bylinka, říká se, že kdyby si každá žena natrhala na procházce kytičku řebříčku, ušetřila by si mnohé ženské potíže...

ŘEPÍK LÉKAŘSKÝ

Skvělá léčivka hlavně pro děti, která trápí ekzém a pro všechny, kteří mají potíže s játry. Řepík působí protizánětlivě a hojivě, používá se do koupelí při různých ekzémech, vyrážkách, nehojících se ranách, odřeninách a popáleninách. Může se kloktat při zánětech horních cest dýchacích a bolestech v krku. Má dobrý vliv na stav především dětské pokožky. Koupel v řepíku obvykle pokožku vysuší, proto je vhodné po koupeli v řepíku promazat kůži ještě vhodnou mastí. Vysušení pokožky uvítají osoby s mokvavým ekzémem. Užívá se tradičně na ekzém, atopický ekzém, kožní vyrážky, kožní vyrážka, akné, pupínky, rány, boláky, vředy, artritida, revmatismus, bércové vředy, křečové žíly, plíseň nohou, rukou, nehtů... Řepík může růst úplně běžně bez jakýchkoliv nároků na každé zahrádce.

SEDMIKRÁSKA OBECNÁ

Používá se při odkašlávání, zvyšuje látkovou výměnu, vhodná při potížích s játry, žlučí a slezinou. Čerstvá se přidává se do jarních salátů. Čistí krev a játra. Při bolestech hlavy - migréně - stačí sníst několik čerstvých kvítků sedmikrásky.

SKOŘICE (KŮRA, KVĚT)

Kůra skořicovníku je silným desinfekčním prostředkem, dle tradičního lidového léčitelství se užívá na nadýmání, na podporu chuti k jídlu, na osvěžení, na silnou menstruaci, revmatismus, na zlepšení trávení, na látkovou výměnu (metabolismus), krevní oběh, snížení krevního tlaku, zmírnění krvácení z nosu. Po vážných onemocnění se dle tradičního lidového léčitelství užívá odvar ze skořice, abychom nabrali sílu. Skořicový olej se zpracovává ve farmaceutickém průmyslu (silice, tinktury, oleje). Čaj ze skořice nejčastěji kombinovaný s hřebíčkem, citrónem a zázvorem se používá tradičně při nachlazení, kašli a v době chřipek. Skořice není vhodná pro osoby s nízkým tlakem (ve vyšším množství) a těhotné ženy.

SLÉZ MAURSKÝ

Dle tradičního lidového léčitelství se list i květ slézu maurského používá při bolestivých zánětech dutiny ústní, při zánětu horních cest dýchacích a především při suchém kašli. Bylinka se v lidovém léčitelství užívala také při zánětech žaludku a střev a přidávala se do různých směsí na průdušky, odhlenění - zahlenění apod.

SLÉZ PŘEHLÍŽENÝ

Dříve rostl kolem každého stavení a léčil prý všechno, co bylo třeba u obyvatel stavení vyléčit..., dnes se vyskytuje stále méně. Chrání sliznici a pokožku. Může se užívat vnitřně i zevně, při žaludečních a dvanácterníkových vředech, při vředech na střevrch, zánětech v dutině ústní jako kloktadlo, při bronchitidě. Všchnlecive-bylinky-a-jejich-pouziti/y děti na vesnicích znaly a jedly plody slézu - malé kulaté "chlebíčky".

SRDEČNÍK

Srdečník obecný se v tradičním lidovém léčitelství užívá při srdeční ischémii se současnou hypertenzí. V minulosti se dále používal odvar ze srdečníku naředěný vínem při bušení srdce, úzkosti, neklidu, trávících potížích a v klimakteriu. Srdečník působí močopudně (potíže močových cest) a obsažené hořčiny upravují trávení. Srdečník obsahuje hlavně hořčinu leonurin, tříslovinu, silici a alkaloid. Působí svíravě a protiprůjmově, kontrahuje hladké svalstvo dělohy, má diureitické vlastnosti a celkově uklidňuje. Užívá se tradičně odedávna stejně jako kořen kozlíku (valeriána). Je dokonce 3-4x účinnější než kozlík.

STEVIA SLADKÁ

Stevie pochází z Brazílie a Paraguaye, domorodí indiáni používali stévii na přislazování pokrmů a také jejich oblíbeného nápoje MATÉ. Je silně antibakteriální a extrémně sladivá. Dokáže plně nahradit cukr. Je vhodná i pro diabetiky, má 300x větší sladivost než sacharóza. Pomáhá snižovat bakterie v ústní dutině, proto prý domorodí indiáni netrpěli paradentózou ani kazivosti zubů. Stevie nemá žádnou kalorickou hodnotu a má nulový glykemický index. Pomáhá zahánět chuť na sladké a je vhodná při redukčních dietách. Stevii můžete využít při doslazování všech bylinkových čajů, zvláště dětem.

SVĚTLÍK LÉKAŘSKÝ

Používá se při léčbě očních nemocí, na zlepšení zraku, záněty spojivek, slzného vaku apod. Užívá se také v podobě očních obkladů. Působí proti únavě zraku. Sbírá se usušená, kvetoucí nať. Světlík obsahuje iridoidní gylkosidy, např. aucubin, euphrosid a catalpol, tříslovinu typu gallotaninu, ligany, silici, flavonoidy, fenolkarbonové kyseliny, vitamín C, provitamín A a také v menším množství i étherické oleje. Díky těmto látkám má lehce nahořklou chuť. Zmíněné účinné látky zmírňují různá oční zánětlivá onemocnění, např. se světlík dle tradičního lidového léčitelství užívá při zánětech spojivek, zánětu slzného váčku apod. Působí proti únavě zraku. Hořčiny působí příznivě na tvorbu žaludečních šťáv a podporují chuť k jídlu, celý komplex účinných látek pak účinkuje antisepticky. Ve formě tablet se světlík užívá na dýchací potíže. V tradičním lidovém léčitelství se hojně doporučují na oči obklady ze světlíku, je všad třeba jisté opatrnosti, aby se do zanícených míst nedostaly bakterie z vody, proto musí být voda vždy převařená a musí se s odvarem zacházet tak, abyste si ho nekontaminovali během aplikací.

SVÍZEL SYŘIŠŤOVÝ

Diuretikum při zvýšeném zadržování vody v těle, při zánětech močových cest, při kožních vyrážkách a vráskách. Ze svízele se mohou vyrábět masti. Léčitelka Maria Treben považovala svízel za velice léčivou bylinku a doporučovala ji například na tyto potíže: mílie, vrásky, rakovina kůže, rakovina ledvin, skvrny na pokožce, pigmentové skvrny, vyjasnění pokožky, nádory, vředy, rakovina žaludku, střev, močového měchýře, prsu, štítné žlázy a lymfatických uzlin, otevřené rány. Při rakovině hrtanu, krku a jazyka se svízel dle jejích rad kloktá.

ŠALVĚJ LÉKAŘSKÁ

Při bolestech v krku, zánětech dutiny ústní a hrtanu. Vnitřně ke zmírnění nočního pocení např. při plicní tuberkulóze, potížích s trávením a při zánětech. Vhodný k léčbě některých ženských nemocí. Nevhodná při kojení, zastavuje tvorbu mléka. Šalvěj se tradičně užívá na mokvavý ekzém, plísně na rukou, plísně na nohou, mezi prsty, plíseň nehtů, akné, poranění, ranky, strupy, bodnutí a pokousání hmyzem, zapařeniny a opruzeniny (včetně tzv."vlka"). Dle lidového léčitelství má dezinfekční, protiplísňové a protizánětlivé účinky... Šalvěj se často kloktá při bolestech krku, vyrábí se z ní tinktura i šalvějové bonbóny. Často se využívá také v kuchyni, například se na ní dělá maso, které potom získá zajímavou chuť.

ŠÍPEK, ŠÍPKY

Šípky (plody růže šípkové) jsou jedním z nejvýznamnějších zdrojů vitamínu C. Sbírají se po prvních mrazech. Většina zvířat a rostlin si Vitamín C - narozdíl od člověka - dokáže sama "vyrobit". Vitamín C je důležitý pro fungování mnoha životních funkcí, dále je důležitý pro imunitní systém, pro vitalitu (únava), v době rekonvalescence, v chřipkovém období apod. 100g šípku obsahuje 200mg vitamínu C (zdroj Wikipedie). Čaj připravovaný z šípku se nejčastěji používá při nachlazení, někdy také jako močopudný prostředek. Vařením se ničí až 60% vitamínu C, sušením až 50% - nejšetrnější je dušení v páře a mražení. Akutní nedostatek vitamínu C může být přičinou mnoha zdravotních potíží. V současné době se hodně hovoří o akutním nedostatku Vitamínu C a Vitamínu D u naší populace. Nedostatek vitamínu C a D jsou příčinou mnoha zdravotních potíží, umělé vitamíny však nejsou adekvátní náhražkou. Čaj je velice vhodný ke každodennímu pití, také pro děti, těhotné i kojící ženy.

TRNKA

Trnka se dle tradičního lidového léčitelství užívala např. na snížení horečky, při průjmech a k zlepšení látkové výměny. Trnka je dále označována jako mírné diuretikum, močopudný prostředek, odstraňuje sodík, snižuje propustnost krevních vlásečnic, mírní zánětlivé reakce, působí pozitivně na odstranění odpadních látek v moči, zlepšuje metabolismus a trávení.

TRUSKAVEC (RDESNO PTAČÍ)

Dle tradičního lidového léčitelství se truskavec, anebo rdesno ptačí tradičně používá jako močopudný prostředek při onemocněních močových cest, při poruchách látkové výměny (metabolismu). Truskavec rdesno se užívá v lidovém léčitelství také pro snížení koncentrace cukru v krvi. Zpravidla se kombinuje s jinými bylinkami.

TUŽEBNÍK JILMOVÝ

Užívá se při horečkách,  nachlazení, při dně a revmatismu. Také jako diuretický prostředek při nemocech močového měchýře a ledvin.

TYMIÁN

Tymián mírní křečovitý kašel, uvolňuje hleny a působí dezinfekčně. Nejčastěji se v lidovém léčitelství používá při nachlazení, kašli, bolestech v krku, při nadýmání a průjmech. Tymián se přidává do čajů na průdušky a bronchitidu a také na močové cesty. Stimuluje produkci bílých krvinek, proto se v tradičním lidovém léčitelství užívá na zvýšení imunity. Stimuluje krevní oběh. Zevně se tymián užívá jako kloktadlo k desinfekci ústní dutiny, ale také do koupele při špatně se hojících a hnisavých ranách.

TŘAPATKA NACHOVÁ-ECHINACEA

Známé též jako Echinacea - má příznivé účinky při léčbě žaludečních vředů, prostaty, je vhodná pro léčení močového ústrojí ale má také dobré účinky při dermatických potížích. Používá se vnitřně ve formě extraktů nebo zevně jako mast nebo nálev. Posiluje imunity a obranyschopnost organismu.

TŘEZALKA TEČKOVANÁ

Přírodní antibiotikum a antidepresivum. Užívá se při neurózách, depresích, zuřivosti, proti náladovým výkyvům, při různých nervových poruchách a migréně. Vhodná i ke kloktání a k omývání infikovaných ran. Má hojivý a protizánětlivý účinek. popáleniny, kůže spálená sluncem, špatně se hojící rány, infekce, infekční a hnisavé rány, hemeroidy, plíseň na nehtech, plíseň na kůži, popraskaná kůže, popraskané paty, praskliny, jizvy, strie, vyrážka, ekzém, záněty, zánět, regenerace, hojení. Třezalka je dle tradičního lidového léčitelství přírodní antidepresivum, pomáhá při nočním pomočování u dětí (enuréza), ale také u starších osob. Při pomočování se užívá ve formě koupelí a pije se také třezalkový čaj, často ještě v kombinaci s dalšími bylinkami, jako je například truskavec. Při užívání třezalky je třeba jisté opatrnosti: pokud užíváte nějaké léky např. na vysoký tlak, nespavost nebo antidepresiva, zkontrolujte příbalový leták, zda se třezalka snáší s daným lékem nebo se poraďte se svým lékařem. Dále se musí osoby se zvýšenou citlivostí vyhýbat při užívání třezalky slunečnímu záření, mohou se totiž vyskytnout alergické reakce na pokožce.

VANILKOVÝ LUSK (TOBOLKA)

Vanilkový lusk - jedná se o fermentovanou tobolku některých druhů orchidejí z rodu vanilkovníků. Indiáni prý používali vanilkové tobolky (u nás nazývané lusky) jako koření či lék na srdce. Ve spojení s kakaovými boby vanilka prý zlepšovala náladu. Zelenožluté vanilkové tobolky mají zelenožlutou barvu, sklízí se nedozrálé, poté se fermentují, přičemž tobolky ztratí asi 75% své hmotnosti a získají hnědou až černou barvu, zároveň se tak uvolní tolik typické vanilkové aroma... Vanilka se používá jako přísada do sladkých jídel, především do moučníků, do zmrzliny, do čokolády do pudinků apod. Přírodní vanilka je drahá, protože se zpracovává ručně.

VRBOVKA

Dle tradičního lidového léčitelství se vrbovka užívá při zduření předstojné žlázy (hypertrofie prostaty), při různých potížích s prostatou, při různých potížích ledvin a při nejrůznějších problémech s močovým měchýřem a ledvinami.

VŘES

Vřesu obecnému se v lidovém léčitelství přisuzují detoxikační účinky, dále se používá při těchto potížích: dna, revmatismus, otoky nohou, záněty ledvin a močových cest. Vřes má močopudné účinky a je považován za rostlinu, která nemá žádné vedlejší efekty. Tradičně se používá k dezinfekci močových cest, rovněž se užíval jako sedativum, působí na látkovou výměnu. Často se kombinuje s dalšími bylinkami: s přesličkou, šalvějí, řepíkem atd.

ZELENÝ ČAJ

Zelený čaj je obecně známý svými detoxikačními, stimulačními a povzbuzujícími účinky. Zelený čaj je dále v lidovém léčitelství známý tím, že napomáhá trávení, čímž urychluje metabolismus, uklidňuje žaludeční a střevní trakt. Používá se jako náhrada kávy - obsahuje kofein. Zelený čaj Gun Powder má své jméno odvozené od svého vzhledu - zelené čajové lístky jsou svinuty do malých kuliček, které připomínají střelný prach. Zelený čaj Gun Powder je aromatický, nefermentovaný - má zajímavou chuť připomínající ořechy nebo dub. Ještě poměrně nedávno se každý čajový lístek smotával ručně do typické kuličky...

ZÁZVOR

Má léčivé účinky zejmána při potížích s trávením i nepříjemných pocitech v žaludku, jako je nadýmání a plynatost. Omezuje příznaky nevolnosti a závratí. Vykazuje protizánětlivé účinky, a doporučuje se např. při revmatoidní artritidě. Pomáhá při prvních známkách nachlazení a uvolňuje ucpaný nos. Podporuje trávení, povzbuzuje žaludek a střeva, potlačuje příznaky spojené s kinetózou (tj. nevolnost při jízdě automobilem, autobusem apod.), jako je nauzea, studené pocení a závratě, při nachlazení pomáhá především díky hřejivému pocitu, který podporuje pocení. Jeho protizánětlivé účinky mohou pomoci utišit svalové bolesti a bolesti při zánětech kloubů

ZLATOBÝL CELÍK

Užívá se při léčbě močových cest a ledvin, jako močopudný prostředek, zlepšuje funkci ledvin, má příznivý vliv na revmatické potíže a kožní choroby. Dle některých léčitelů má příznivý vliv dokonce na nádory. Obvykle se používá na nehojící se rány, špatně se hojící hnisavé rány, při ztvrdnutí břicha, hnisavé rány, použití v reflexní terapii - zejména na oblast ledvin, ekzém, infekce, lupénka, podlitiny, hemeroidy, bércové vředy, zánět dásní (užívá se zevně). Přidává se do mastí nebo do bylinkových směsí, nejčastěji do ledvinových nebo bylinkových směsí určené na dezinfekci močových cest při zánětech a dalších potížích s močovým měchýřem.


Text napsala © andrea maya

© BYLINKY MAYA 2011 e-shop sušené bylinky, bylinkové čaje, zdravá výživa, přírodní kosmetika

Tento text není možné kopírovat bez souhlasu BYLINÁŘSTVÍ MAYA!!!
Váš košík je zatím prázdný!

TOPlist