Herbář léčivých rostlin od A - P

LÉČIVÉ BYLINKY/LÉČIVKY/A JEJICH POUŽITÍ

BYLINKY A JEJICH POUŽITÍ DLE TRADIČNÍHO LIDOVÉHO LÉČITELSTVÍ

Tento text není možné kopírovat bez souhlasu BYLINÁŘSTVÍ MAYA!!!

Herbář léčivých rostlin - seznam léčivých bylinek

ANÝZ VONNÝ

Vhodný při bolestech v krku či ztrátě hlasu, dále bolest v krku, bolest hrtanu, zánět hrtanu, laryngitida, bolest na průduškách, zánět průdušek, zápal plic, zánět dýchacích cest, astma, dýchací potíže, kožní nemoci, vyrážka, akné, ekzém, nadýmání, bolest břicha, bolest břicha při menstruaci, zažívání, trávení, plynatost, pro miminka na bolest bříška, proti nadýmání ...

ARONIE - ČERNÝ JEŘÁB

Aronie - černý jeřáb je v tradičním lidovém léčitelství ceněna hlavně pro vysoký obsah vitamínu C. Přírodní šťáva a plody arónie se doporučují jako léčebný prostředek při arteroskleróze, vysokém krevním tlaku a anacidních gastritidách (překyselení). Je ověřeno, že šťáva z aronie snižuje hladinu cholesterolu v krvi nemocných aterosklerózou. Užíváním aronie se zvyšuje rychlost proudění krve, což je vhodné pokud někoho trápí hypertenze.

BADYÁN

Badyán je poměrně známé a rozšířené koření, pochází z Číny a má podobnou vůni jako anýz. Říká se mu také čínský anýz, nebo hvězdicový anýz. Nejčastěji se používá do směsí na přípravu perníku, švestkových povidel, kompotů, především hruškového, do štrůdlu, ale také k aromatizaci především ovocných čajů (zimních) a pro přípravu grogu a svařeného vína. Využívá se také jako koření při přípravě masa. Dle tradičního lidového léčitelství čaj z badyánu příznivě působí při kolice a revmatizmu, rovněž se badyán užívá jako "digestiv" tedy na zklidnění žaludku po jídle. Badyánem se také pro svůj atraktivní vzhled zdobí například adventní věnce. Určitou dobu se dokonce badyán používal při výrobě léku Tamiflu proti virovým onemocněním, nakonec byl nahrazen syntetickým přípravkem.

BAZALKA

Bazalka  je známá především díky svému nezaměnitelnému aroma jako koření, užívá se čerstvá do salátů, na sýry, především na mozarellu, dále drcená do omáček, na ochucení ryb, masa a luštěnin... Bazalka se dle tradičního lidového léčitelství používá při poruchách s žaludkem a  trávením, podporuje chuť k jídlu, snižuje nadýmání. Dle lidového léčitelství se pro své protizánětlivé a mírné antibiotické účinky užívá při zánětech močových cest a močového měchýře. V lidovém léčitelství se využívá dále ke zklidnění, na bolest hlavy, migrénu, nespavost, při stavech vyčerpanosti a únavy a při některých formách depresí.

BOBKOVÝ LIST

Bobkový list nebo také vavřín je známé koření s širokým využitím při přípravě pokrmů, dle tradičního lidového léčitelství se bobkový list používá na podporu trávení, má protizánětlivý účinek a také má zajímavý účinek na snižování cukru v krvi. Používá se v lidovém léčitelství tradičně při doplnění léčby diabetiků. Dále se bobkový list využívá v tradičním lidovém léčitelství tak, že se přidává do vody při přípravě brambor a dalších pokrmů, neboť odvar z bobkových listů je dle tradice účinný proti usazování solí do kloubů.

BOROVICE LESNÍ

Používá se k posílení organismu a dále při revmatismu, velmi příjemné a povzbuzující jsou koupele z čerstvého jehličí. Další užití je: revma, roztroušená skleróza, bolesti zad, klouby, bolesti kloubů, astma, chřipka, dýchací potíže, ledvinové potíže, prokrvuje, kožní vyrážky, dna

BORŮVKA ČERNÁ

Listy borůvky jsou velmi vhodné jako podpůrný prostředek ke snížení hladiny cukru při cukrovce. Plody jsou známým lidovým prostředkem proti průjmu. Zlepšují také ostrost vidění.

BŘÍZA BĚLOKORÁ

Používá se jako močopudný prostředek při zánětech močových cest, dále při zánětech kloubů, revmatismu, padání vlasů...

CITRÓNOVÁ TRÁVA

Citrónová tráva, Lemongrass nebo také Voňatka pochází z Cejlonu a jižní Indie. Díky své silné citrónové vůni se používá v tradiční asijské kuchyňi k dochucení pokrmů. Z citrónové trávy se připravují také velice chutné a povzbuzující čaje. Ve své domovině se čaj z citrónové trávy doporučuje na žaludeční a nervové potíže, dále na horečky, malárii, chřipku. Citrónová tráva se používá také na dochucení různých bylinkových směsí, nebo zelených čajů, čaje rooibos, maté, lapacho apod.

ČERNÝ BEZ

Květy se používají jako podpůrný prostředek při nachlazení, jako močopudný prostředek a ke zvýšení tvorby mléka u kojících žen.

ČERNÝ BEZ PLOD

Plody působí močopudně, vyvolávají pocení a používají se jako utišující prostředek proti migréně, při bolestech svalstva a kloubů při nachlazení.

ČESNEK MEDVĚDÍ

Pročišťuje zažívací ústrojí, snižuje krevní tlak a hladinu cukru v krvi, má silné dezinfekční účinky.

DAMIÁNA OBECNÁ

Damiana je označována jako posvátná rostlina Aztéků. V Mexiku se údajně damiána používá jako tradiční ženské přírodní afrodisiakum. Čaj z damiány pijí údajně indiánské ženy hodinu či dvě před pohlavním aktem kvůli lepšímu prožitku. Při kombinaci s jinanem dvoulaločným (ginko biloba) silně posiluje mozkovou činnost (při dynamogenii) a úspěchy byly zaznamenány v této kombinaci i při léčbě Parkinsonovo nemoci. Damiána má velice příjemnou vůni i chuť podobnou citrusovým plodům, někomu připomíná heřmánek. Je léčivkou pro ženy, na hormonální nerovnováhu apod.

DIVIZNA

Dle tradičního lidového léčitelství se divizna (květ nebo list) používá při kašli, zánětu průdušek, chrapotu a při astmatické bronchitidě. Zevně se divizna tradičně používá při bércových vředech, hemeroidech. Přidává se do směsí na kašel a do průduškových směsí. V lidovém léčitelství se hojně užívá květ divizny nebo také list divizny především na odhlenění/zahlenění, kašel, a dále květ divizny prospívá činnosti jater, sleziny a brzlíku, a dále divizna dle tradice působí močopudně (vylučování škodlivin a vody močí). Čaj z květů se ale musí pečlivě cedit, protože květy jsou pokryty jemnými chloupky, které nepříjemně dráždí sliznici.

DOBROMYSL OBECNÁ

Podporuje chuť k jídlu, vhodná při poruchách trávení. Celkově zklidňuje a zlepšuje náladu. Zevně se používá na přípravu kloktadel a inhalací, ale i do posilujících koupelí při revmatismu a špatném prokrvení tkání. Vhodná do polštářků pro klidný spánek.

DUBOVÁ KŮRA

Sbírá se z mladých stromů na jaře z větví maximálně 10 cm silných a maximálně 20 let starých, tradičně se užívá na hemeroidy, hemoroidy, kožní záněty, ekzém, atopický ekzém, mokvavý ekzém, lupénka, vyrážka, vrásky, pocení nohou a rukou, zanícená kůže, oděrky, ranky, protizánětlivé účinky, dezinfekční účinky, svíravé účinky, křečové žíly, metličky, omrzliny, popáleniny, spáleniny, popáleniny od slunce

ECHINACEA - TŘAPATKA NACHOVÁ

Známé též jako Echinacea - má příznivé účinky při léčbě žaludečních vředů, prostaty, je vhodná pro léčení močového ústrojí ale má také dobré účinky při dermatických potížích. Používá se vnitřně ve formě extraktů nebo zevně jako mast nebo nálev. Posiluje imunity a obranyschopnost organismu.

EUKALYPT-BLAHOVIČNÍK

Eukalypt neboli blahovičník, jehož domovinou je Austrálie, je známou oblíbenou pochoutkou medvídků Koala :) V tradičním lidovém léčitelství se eukalypt užívá především při potížích horních cest dýchacích, kašli, zánětu vedlejších nosních dutin, průdušek, při nachlazení a zánětu močových cest. Eukalyptová silice je velmi silné antiseptikum. Vylučuje se močí i plícemi.

FENYKL OBECNÝ

Velice známý prostředek hlavně pro děti proti nadýmání a bolestech bříška. Podporuje činnost střev. Zvyšuje tvorbu mateřského mléka.

FÍKY

V naší zemi méně známým využitím fíků je užívání fíků a odvaru z fíku při nachlazení, na kašel a bronchitidu...  Obsažené látky mají schopnost rozpouštět usazené hleny v dýchacím ústrojí, doporučují se i v případě chronických onemocnění dýchacích cest.
Stejný čistící účinek mají fíky i na ledviny a močové cesty. Působí mírně močopudně a dokáží rozpouštět usazené škodliviny v ledvinách ve formě tzv. ledvinových kamenů či písku. Užívá se také ři zácpě a redukčních dietách.

GINGKO BILOBA

V čínské tradiční medicíně se GINGKO používá přes 5000 let především k léčení astmatických potíží, problémů se zažíváním, proti kašli, na omrzliny a také proti stařecké senilitě.

HENNA

100% HENNA ČERVENÁ pochází z rozemletých listů rostliny Lawzovie. Již od dávných dob se používá k přírodnímu barvení a posilování vlasů a k malování ornamentů na tělo. Malby na tělo se provádějí především při různých životních událostech a rituálech, neboť se věří, že malování hennou přinese štěstí. Nejčastěji se maluje na ruce, dlaně, chodidla a nohy... 

HEŘMÁNEK LÉKAŘSKÝ

Má protizánětlivé, desinfekční a uklidňující účinky, uvolňuje křeče a zvyšuje pocení. Některé osoby mohou být na heřmánek alergické. Teplé heřmánkové obklady se používají také při otocích, akné, při urychlení hojení. Vhodný pro děti. Vhodný do polštářků při potížích s lícním nervem. Dále podrážděná a problematická pokožka při akné, ochrana dětské pokožky před opruzením, ekzém, kožní vyrážky, pokožka spálená sluncem, pokožka ošlehaná větrem, popáleniny, odřeniny, zhnisané rány, pohmožděniny, spáleniny, podrážděná pokožka, hojení ran, zmírnění jakéhokoli zánětu, špatně se hojící rány, hemoroidy, hemeroidy, brání tvoření jizev, vynikající zklidňující a regenerační účinky na podrážděnou pokožku, po nadměrném slunění.

HLOH

Hlavní účinné látky v hlohu jsou flavonoidy a triterpenické kyseliny, dále aminopuriny, které regulují krevní oběh, třísloviny, saponiny. Plody, které se tak často neužívají, obsahují karoteny, sacharidy a vitamíny C a B. Dle tradičního lidového léčitelství se hloh užívá především ke snížení vysokého krevního tlaku, dále na zklidnění nervové soustavy a psychiky. V lidovém léčitelství se hloh dále užívá při roztroušené skleróze, nespavosti, podrážděnosti, bušení srdce, arytmii, srdeční neuróze, klimakteriu, migréně a dále při dlouhodobém užívání ve stáří pro své tonizující účinky na srdeční slabost. Hloh dle tradičního lidového léčitelství zlepšuje činnost srdce, snižuje krevní tlak a zlepšuje průtok krve v srdci, dále u lehčích forem koronární nedostatečnosti, u poruch srdečního svalu po infekčních chorobách a u poruch ze špatného prokrvení mozku...

HŘEBÍČEK

Hřebíček je známé voňavé koření, používá se při vaření rýže - zapíchne se do cibulky (rýži basmati koupíte zde), na ochucení sladkých pokrmů, svařeného vína, perníčků, při zdobení jablíček na vánoční stůl apod.... Hřebíček se také  často tluče před použitím v kuchyni v hmoždíři. Hřebíček je usušené poupě Hřebíčkovce vonného a v dřívějších dobách byl pro své účinky ceněný jako zlato. Hřebíček je v tradičním lidovém léčitelství využívaný pro své hojivé, antiseptické (dezinfekční), analgetické (snižování bolesti), anestetické (znecitlivující) a antibakteriální (ničí bakterie a posiluje imunitu) účinky. Při bolestech zubů se hřebíček přiloží na bolavý zub a "pokouše se", aby se uvolnila účinná látka - hřebíčková silice. Při správné aplikace dojde k znecitlivění bolavého zubu.

CHLORELLA

Dle tradičního lidového léčitelství se sladkovodní řasa Chlorella se používá k detoxikaci organismu, k vyčištění střev, k posílení imunity, pohlavních funkcí, k regeneraci buněk, upravuje hladinu cholesterolu a příznivě působí na řadu kožních onemocnění. Zároveň je chlorella dle tradičního lidového léčitelství ideální pomocníkem a doplňkem v boji proti srdečním a cévním onemocněním, rakovině, stresu a řadě dalších civilizačních nemocí.

CHMEL ŠIŠTICE

Horčiny a silice obsažené v chmelu povzbuzují chuť k jídlu, působí mírně diureticky (močopudně), užívá se při křečích svalů, potížích se žaludkem, menstruačních potížích, uklidňuje nepříjemné stavy při nervové podrážděnosti a pomáhá proti nespavosti. Mladé chmelové výhonky obsahují hodně vitamínů skupiny B i minerálních látek. Chmel obsahuje bioaktivní látky - xanthohumol a humulon, které zpomalují řídnutí kostí (ke kterému dochází odplavováním vápníku). Podle některých výzkumů má xanthohumol dokonce silné protirakovinné účinky. Mírní menstruační potíže a pomáhá snižovat hladinu cholesterolu v krvi. Chmelové silice mají uklidňující a antibiotický účinek.

CHRPA POLNÍ

Velice známý prostředek pro léčbu zánětlivých očních chorob.

JAHODNÍK

Jahoda list se v tradičním lidovém léčitelství používá jako močopudný prostředek, má svíravé a stahující účinky, reguluje tvorbu žluče. Dle tradičního lidového léčitelství se dále jahodníkové listy podávané ve formě čajů užívají na potíže s látkovou výměnou (metabolismus), katarech žaludku a střev, při kožních vyrážkách, při zánětu močového měchýře, hemeroidech. Přidává se do směsí při jarní detoxikaci a do posilujicích čajů při rekonvalescenci.  Rovněž plody pěstovaných a planých jahodníků se využívají pro uvedené účinky.

JASMÍN

Jasmín příjemně voní a povzbuzuje smysly, zlepšuje náladu. Dá se také využít při bolestech žaludku, menstruačních obtížích a kožních problémech.

JESTŘABINA

Jestřabina lékařská dle tradičního lidového léčitelství snižuje hladinu cukru v krvi při cukrovce 2.typu, je součástí čajů pro kojící maminky, neboť podporuje činnost mléčných žláz (zvyšuje tvorbu mléka). Je také diuretickým prostředkem (k vylučování moči).

JITROCEL KOPINATÝ

Obsahuje látky, které uvolňují hleny a upravují stolici. Také se užívá při ženských obtížích a silné menstruaci. Při poranění a drobnějších otevřených ranách se přikládá čerstvý jemně rozemnutý list, můžete ho upevnit náplastí (rána se zatáhne), přikládá se též čerstvý na bércové vředy, které se také mohou zatáhnout, i když jsou staré, pomáhá i při bodnutí hmyzem a zmenšuje otoky. Jitrocel je vhodný na Mateřídouška je vhodná na ženské orgány, průdušky, akné, kožní vyrážky, hnisavé rány, rány, boláky, vředy, při bolestech krku, bolesti svalů, bolesti břicha, bolesti hlavy, křečové žíly, bércové vředy, popraskaná kůže, bříška prstů, rozpraskané paty, plísně...

KAKAOVÉ BOBY

Kakaové boby mají mnoho pozitivních účinků na lidský organismus, který přirozeně stimulují a povzbuzují. Dokáží díky obsaženým látkám navodit dobrou náladu a psychickou pohodu, takže působí rovněž i jako mírnější antidepresivum. Díky svým povzbuzujícím účinkům působí kakaové boby také jako afrodisiakum. Kakao obsahuje také speciální látky, které zpomalují proces odbourávání látek v našem organismu, a proto příjemné pocity po užití kakaových bobů mají dlouhodobější trvání. Kakao v sobě ukrývá theobromin (stimulace centrálního nervového systému a srdce, uvolnění svalstva, rozšíření cév, diuretické účinky). Kakao má nízký obsah kofeinu, obsahuje však mnoho lidskému organismu prospěšných látek a vitamínů, minerálů (například hořčík), antioxidantů, dále látku dopamin (chybí v mozku při Parkinsonově chorobě, vyvolává v mozku pocity štěstí), anandamid (ovlivňuje plodnost, chuť k jídlu, bolest, paměť, depresi) arginin (glukoplastická aminokyselina-ovlivňuje funkci ledvin a jater), tryptofan (vzácnější esenciální aminokyselina), theobromin. Theobromin je odvozený od rodového jména kakaovníku, které vzniklo složením řeckých slov "theo" (bůh) a "brosi" (pokrm) ve smyslu "pokrm bohů". Je nerozpustný ve vodě a má podobné, avšak slabší, účinky jako kofein. Neškodí zubům!

KAŠTAN - JÍROVEC MAĎAL

Kaštan má protizánětlivý účinek, tlumí i odstraňuje otoky, ovlivňuje pružnost a pevnost cévních stěn. Využívá se také při léčbě hemoroidů, bércových vředů, křečových žil nebo při zánětu žil. křečové žíly... Používají se květy a plody. Pokud užíváte kaštanovou mast, natírejte ji vždy zdola nahoru směrem k srdci., dále  záněty žil, omezená pohyblivost kloubů včetně revmatismu (Klouby masírujte jemnými pohyby několik minut, pravidelně nejlépe ráno a večer) - pružnost a pevnost cév, prokrvení, brnění nohou, studené končetiny, bolesti, křeče, trombóza, kornatění, bolestivá artróza, borelióza (zmírňuje bolesti kloubů),  opruzeniny, zanícená a podrážděná pokožka v oblasti konečníku, zevní hemeroidy, drobné popáleniny, otoky

KONOPÍ

bolesti svalů, bolesti kloubů, namožené šlachy, zánět šlach, rehabilitace, poúrazová péče, hojení ran, vyrážky, ekzém, akné, napětí, záněty, otoky, kosmetické vady... všestranné využití. Konopí je známo svými hojivými účinky na mnoho potíží, využívá se hojně při ekzémech, vyrážkách, bolestech kloubů, svalů apod. Při užívání konopné masti můžete dosáhnout velice dobrých výsledků, pokud si na postižené místo natřete konopnou mastičku ve slabší vrstvě, přiložíte igelitovou fólii, a navrch dáte ještě vrstvu látky, například ručník, bavlněnou plenu, vše upevníte a necháte působit přes noc. Z konopných semínek, která jsou běžně k dostání ve zdravé výživě, se vyrábí například velice výživné konopné mléko.

KONTRYHEL OBECNÝ

Používá se především při nejrůznějších potížích s ženskými orgány, po porodu na stažení dělohy, pro posílení svalů při svalové artrofii, dále jako svíravý prostředek proti krvácení, průjmech, má močopudné a uklidňující účinky. Uplatňuje se při bolestivé menstruaci a v klimaktériu.

KOKOŠKA PASTUŠÍ TOBOLKA

Užívá se pro zmírnění děložního krvácení, při silné menstruaci, také při ledvinovém písku a nemocech močových cest. Zevně ve formě obkladů při poraněních a pohmožděninách. Nesmí se používat v těhotenství a při kojení. Velice chutná slepicím :)

KOPŘIVA DVOUDOMÁ, KOPŘIVA ŽAHAVKA

Kopřiva se používá při jarních čistících kúrách pro zlepšení látkové výměny a pročištění organismu. Celkově posiluje organismus a působí diureticky. Zevně se listy i nať používají na ekzémy a špatně se hojící rány, ale také jako vlasové tonikum. Pije se při akné a vyrážkách. akné, ekzém, vyrážka, atopický ekzém, šupinky ve vlasech, seberoický ekzém, bolesti kloubů, revma, revmatismus, roztroušená skleróza, křečové žíly, bércové vředy, lupénka, psoriáza, bolesti kloubů při borelióze, hemeroidy, bolesti zad, dna. Kopřiva žahavka více pálí.

KOSTIVAL LÉKAŘSKÝ

Listy se dají přikládat při zlomeninách i zánětech. Dále se dá využít při žaludečních vředech, a také při chronických zápalech dýchacích cest a při silném zahlenění. Masti, koupele, obklady z kostivalu napomáhají při zlomeninách, krevních podlitinách, křečových žilách a při zánětech kloubů a kostí. otevřené rány, bércové vředy, křečové žíly, zlomeniny (napomáhá srůstání kostí),  záněty kloubů, výron kotníku, výrony, vymknutí kloubů, pohmožděniny, popáleniny, opařeniny, povrchové hojení ran, otoky, artritida, revmatismus, zjemňuje pokožku, vředy, krvácení, záněty, kýla, k masáži namáhaných svalů a šlach, pro sportovce. Ve středověku vyráběli ze sušeného drceného kořene jakýsi obklad, který na zlomenině ztuhnul, a působil jako dnešní sádra. K výrobě mastí se užívá hlavně kořen, listy se užívají výjimečně, spíše se přidávají do koupelí proti revmatismu a bolestem.

KOTVIČNÍK ZEMNÍ

Kotvičník se s oblibou užívá ve středním věku, kdy dochází k úbytku hormonů testosteronů a estrogenů, a tím dochází k ochabnutí sexuální touhy, ke ztrátě potence, vitality, objevuje se nadváha, podrážděnost, mrzutost. Další účinky kotvičníku jsou nejen na oblast pánve, ale také při léčbě jaterních, kardiovaskulárních i ledvinových chorob. Účinné látky výrazným způsobem zvyšují sexuální apetit (libido), užívá se jako přírodní viagra.

KOZLÍK LÉKAŘSKÝ

Při nespavosti, stresech, bolestech hlavy a nervovém podráždění. Působí proti hlístům. Známé jsou valeriánské kapky, které se vyrábějí z výtažku z kozlíku a mají uklidňující účinek při srdečních neurózách, nervovém vyčerpání, migrénách a nespavosti. Tiší bolesti a uvolňují křeče. Malé dávky povzbuzují aktivitu a zvyšují koncentraci, ale větší dávky uklidňují a tlumí.

KRUŠINA OBECNÁ

Krušina se užívá především při zácpě, posiluje tvorbu žluče a její vylučování do střev, při hubnutí. Další využití je celulitida - hrubá a pomerančová kůže, redukce tuků, jizvy, pajizévky, strie, praskliny, prevence strií v těhotenství, růže, skvrny na pokožce, suchá a zanícená pokožka, antiseptické účinky, zjemnění a vyhlazení pokožky, lipom, lipomy, podkožní bulka, tuková bulka, tukový nádor, růže, popraskaná kůže při náhlém zhubnutí nebo přibrání na váze, tukové převisy

LAPACHO

Bylinný čaj lapacho pochází z Jižní Ameriky a říká se mu "posvátný zázračný nápoj Inků". Připravuje se z červené vnitřní kůry stromu Lapacho Colorado nebo Lapacho Morado. Stromy lapacho v oblasti And dosahují stáří až 700 let. Čaj z této kůry má příjemnou "vanilkovou" chuť. Lapacho pomáhá při léčbě zánětů a má antibiotické účinky. Jihoameričtí indiáni užívají lapacho na vnější i vnitřní záněty. Lapacho se dá použít jak ve formě čajů, tak na obklady a koupele. Lapacho působí nejen proti virům, ale také proti baktériím a plísním!

LÉKOŘICE

Lékořice se v tradičním lidovém léčitelství používá především jako prostředek usnadňující odkašlání a rozpouštějící hleny, dráždí žaludeční sliznici, působí mírně projímavě a močopudně. Extrakty z kořene lékořice se používají při léčbě žaludečních a dvanácterníkových vředů. Kořen jako takový bývá oblíbenou součástí nejrůznějších čajových směsí, zejména určených proti kašli a používaných při žaludečních a zažívacích potížích. Estrogenní látky působí na tvorbu ženských pohlavních hormonů a upravují nepravidelnou menstruaci. V tradičním lidovém léčitelství se lékořice nejvíce používá jako prostředek proti kašli a chrapotu, k odhlenění, na zahlenění, na vykašlání, dále při zácpě a revmatismu. Má také rozsáhlé použití v potravinářském průmyslu při výrobě limonád a některých druhů piv. Díky své sladké chuti se využívá k výrobě cukrovinek proti kašli a chrapotu.

LEVANDULE LÉKAŘSKÁ

Při nervovém vyčerpání a nespavosti, na ženské potíže. Zevně se užívá do koupelí při špatně se hojících ranách, ale hlavně do kosmetických koupelí a jiných přípravků. Velice často se dává do polštářů pro klidný spánek, v sáčcích zavěšených ve skříních odhání moly. na spánky při nespavosti a závratích, na spánky při nervozitě, úzkosti, depresích, zlepšení prokrvení, bolesti hlavy, migrény, povrchové infekce, svalové bolesti, únava svalů, obnova buněk a regenerace pokožky, při bodnutí hmyzem, na malé spáleniny, velmi vhodná pro děti (není toxická!),  nadýmání, kolika, bolení bříška u dětí, ostré bolesti, špatně se hojící ranky, bolesti břicha při menstruaci, bolesti zad, beder a páteře, popálení kopřivami, povrchově při infekcích krku, boláky na kůži, povrchové záněty, revmatické bolesti, regenerace pleti při akné, mokvavý ekzém, mírně stahuje póry, chladivý efekt, prokrvuje pleť,molusky,moluska, vyrážky, dna, plíseň na nohou, plíseň mezi prsty, kožní plíseň, nehojící se rány. Levandule se přidává do solných koupelí, bylinkových polštářků, mýdel apod.

LÍPA SRDČITÁ, LÍPA VELKOLISTÁ

Velice vhodná při nachlazení, chřipce, zápalech cest dýchacích a horečce. Zvyšuje vylučování moči, žaludečních šťáv a zlepšuje trávení. Výborný je lipový med.

LIŠEJNÍK ISLANDSKÝ

používá se při zánětlivých procesech v ústní dutině a v horních cestách dýchacích, podporuje vykašlávání, suchý kašel... Zlepšuje trávení a napomáhá při léčbě žaludečních a střevních vředů. Celkově působí jako posilující prostředek, je známý svými antibakteriálními a antivirovými účinky. Často se kombinuje se slézem maurským, měsíčkem...Je přírodní antibiotikum, často nazýván také jako přírodní penicilín, protože působí proti mnoha choroboplodným bakteriím a virům.

MAJORÁNKA

Majoránka je velice oblíbené koření. Čaj podporuje vylučování žluče, trávicích šťáv a uklidňuje nervy. Je mírně diuretická. Velmi vhodná při silných menstruačních bolestech.

MALINÍK

Malinové listí se tradičně užívá především na úpravu metabolismu. Přidává se také do mastí na: hemeroidy, bolest břicha při menstruaci, křeče s návaly, vředy, křečové žíly, vyrážky. Malinové listí samotné se přidává se především do bylinkových čajů pro děti, těhotné a kojící ženy. Při procházce lesem si můžete připravit chutný čaj, když si nasbíráte malinové, borůvkové, ostružinové, jahodové listí a čerstvé výhonky smrku nebo borovicového jehličí. Upravuje metabolismus a používá se hlavně jako ženská bylina při nejrůznějších ženských potížích. Užívá se ke konci těhotenství pro zlepšení děložních stahů. Přidává se i do kojících směsí.

MÁTA PEPRNÁ

Povzbuzuje vylučování žluče, zmírňuje nadýmání a uvolňuje křeče zažívacího traktu. Používá se při nachlazeních a pro dochucení různých čajových směsí. V létě si snadno vyrobíte velmi osvěžující nápoj, když do vody přidáte čerstvé pomačkané mátové lísty spolu s nakrájenými kolečky citrónu.

MATÉ

Patří mezi jeden z nejoblíbenějších teplých nápojů, které mají povzbuzující účinky. Obsahuje kofein, který v kombinaci s ostatním látkami povzbuzuje výrazněji než při konzumaci kávy nebo čaje. Zvyšuje a posiluje imunitu. V období rekonvalescence urychluje dobu léčby pomáhá při detoxikaci organizmu, vyplavuje škodliviny z těla, uklidňuje nervovou soustavu, snižuje krevní tlak, upravuje chuť k jídlu, pomáhá při zácpě, léčí nespavost, má pozitivní vliv na činnost mozku, přičemž nezatěžuje srdce, zlepšuje paměť, doplňuje energii, způsobuje vyšší aktivitu, napomáhá odbourávat tukové vrstvy v těle, působí močopudně, upravuje hladinu cukru v krvi, upravuje hladinu cholesterolu v krvi, působí proti alergickým reakcím, při senné rýmě Příprava: 1 čajovou lžičku směsi přelijeme 1/4 l vroucí vody, ponecháme 3 - 5 minut, poté scedíme - pro využití účinných látek se doporučuje: až 2 lžičky čaje, ponechat 5 - 10 minut.

MATEŘÍDOUŠKA OBECNÁ

Používá se hlavně při dýchacích potížích, bronchitidě, kašli, dále také při zánětech v ústech, ve formě obkladů a koupelí při nehojících se ranách. Vnitřně se podává při poruchách trávení spojených s plynatostí a kolikami, ke zvýšení vylučování žaludečních šťáv. Zvyšuje sekreci hlenu v dýchacích cestách. Velice vhodná bylina do polštářků. Mateřídouška je vhodná na ženské orgány, průdušky, akné, kožní vyrážky, hnisavé rány, rány, boláky, vředy, při bolestech krku, bolesti svalů, bolesti břicha, bolesti hlavy, křečové žíly, bércové vředy, popraskaná kůže, bříška prstů, rozpraskané paty, plísně

MEDUŇKA LÉKAŘSKÁ

Příznivě působí při nadýmání, nervových problémech, migrénách, bolestivé menstruaci, při lehčích formách nespavosti a chronických zánětech žlučníku. Přidává se do směsí na zklidnění, do dětských čajů i pro dochucení některých pokrmů. Čerstvé meduňkové listy mají svěží citrónovou vůni.

MEDVĚDICE LÉKAŘSKÁ

Dle tradičního lidového léčitelství je medvědice lékařská především urologickým bylinkovým čajem -  používá se tedy hlavně při zánětech močových cest a ledvin (k jejich dezinfekci). Protizánětlivý účinek medvědice se projevuje také v trávicím ústrojí. Hlavní obsahovou látkou je glykosid arbutin, dále pak třísloviny a flavonoidy. Medvědice bývá tradiční součástí většiny druhů urologických a močopudných čajových směsí užívaných při chronických zánětech močovodů a močového měchýře, ledvinových pánviček a při močovém písku a také se užívá na močové a ledvinové kameny. Medvědice je účinná jen při zásadité reakci moči, proto je nutné pro lepší účinnost podávat zároveň s čajem jedlou sodu (1/2 lžičky na 1/4l 2x denně, zároveň omezte během užívání jedlé sody solení). Medvědice se nesmí užívat dlouhodobě, pouze po dobu akutních potíží.

MĚSÍČEK LÉKAŘSKÝ, ZAHRADNÍ

Má výrazný protizánětlivý účinek, používá se při čištění krve i při léčbě rakovin. Oblíbená je měsíčková mast, která má hojivé účinky. Měsíčková mast se používá při srážení teploty. Řezné a bolavé otevřené rány, bércové vředy, popáleniny, popraskaná, rozpukaná kůže a rty, proleženiny, křečové žíly, povrchová zranění, zánět žil, vředy, píštěl, hemeroidy, omrzliny, prsní a zhoubné vředy, pro zlepšení prokrvování, zhojení po amputaci prsu, hojení po operacích a amputacích, ranky a infekce v oblasti genitálií, regenerace jizev, antiseptický účinek, záněty bradavek, popraskané bradavky při kojení (bylina není toxická pro kojence!),  zmírnění zánětů, kožní potíže, akné, problematická pleť, drsná a poškozená pleť, snížení horečky (natírá se na chodidla),  atopický ekzém (vysoký účinek v kombinaci s léčivým čajem), ekzém, pohmožděniny, vyrážky, opaření, bodnutí, popálení, pokousání hmyzem, unavené nohy, spálení sluncem, ztvrdlá kůže na patách. O měsíčku je známé, že "předpovídá" počasí. Pokud je ještě po 7.hodině ranní květ měsíčku zavřený, bude pršet...

OŘEŠÁK KRÁLOVSKÝ

Má svíravé a protizánětlivé účinky, zastavuje krvácení. Zevně se používá koupel při různých kožních chorobách a proti pocení nohou, dále při výskytu vší i pro zlepšení struktury vlasů.

OSTROPESTŘEC MARIÁNSKÝ

Vhodný na podporu vylučování, látkovou výměnu a tvorbu žluče. Hojně se využívá při léčbě jaterních nemocí a na detoxikaci jater a organismu, vhodný při kožních potížích (akné, ekzém) - účinná látka silymariny.

Podrobnější informace najdete zde: OSTROPESTŘEC MARIÁNSKÝ

OSTRUŽINÍK KŘOVITÝ

Proti průjmu, při střevním kataru, žaludečních potížích, vylepšuje chuť čajových směsí. Má významné močopudné účinky.

PAMPELIŠKA LÉKAŘSKÁ

Pampeliška se užívá na povzbuzení činnosti trávicích orgánů a sekreci trávicích šťáv. Má močopudné účinky. Posiluje a pročišťuje organismus. Čerstvé pampeliškové listy se pro své léčivé účinky jedí nebo přidávají do jarních salátů. Výborný je pampeliškový med.

PLICNÍK LÉKAŘSKÝ

Plicník lékařský působí protizánětlivě, zvyšuje krevní srážlivost, působí močopudně, mírní dráždění ke kašli. Plicník obsahuje mimojiné kyselinu křemičitou a saponiny, které napomáhají odkašlávání. V tradičním lidovém léčitelství se plicník užívá jako přírodní prostředek při potížích dýchacích cest, proti kašli, bronchitidě, zánětu průdušek, žaludečním krvácení, nemocech plic, hemeroidech a průjmu. Zevně se používá ve formě obkladů k omývání řezných a tržných ran a při hemeroidech. Plicník se užívá v kombinaci s jinými bylinkami, jako je například jitrocel, podběl, tymián, mateřídouška, divizna... Čerstvý plicník se 5 minut povaří. Listy se užívají i do salátů.

PODBĚL LÉKAŘSKÝ

Používá se při onemocnění dýchacích cest, astmatu a kašli, dále např. na nemoci průdušek.

PŘESLIČKA ROLNÍ

Působí močopudně, má velké desinfekční účinky. Přesličku lze doporučit i při léčbě plicních chorob. Zevně se užívá v koupelích a bylinných obkladech při špatně se hojících ranách či vředech.

PÝR 

Pýr se používá pro vysoký obsah slizu jako podpůrný prostředek při narušených stěnách žaludku, dvanácterníku a střev. Obsahuje inositol, draselné soli, sacharidy, slizy, kyselinu křemičitou, inulin a různé enzymy. Kyselina křemičitá má velmi příznivý vliv na stav kostí, očí, zubů, chrupavek, vazivové tkáně, kloubů a šlach. V lidovém léčitelství se používá také na poruchy látkové výměny, podporuje trávení při poruchách funkce žlučníku a jater. Výrazně snižuje hladinu cholesterolu (jeho pokles je možné zjistit již po dvou dnech po zahájení pravidelného užívání pýru). Dále se pýr dle tradičního lidového léčitelství používá při poruchách krevního oběhu, při revmatismu, při snížené funkci ledvin - při zadržování vody v těle, má močopudné účinky, výrazně pročišťuje organismus (hlavní význam) při kožních chorobách - ekzémech (potlačuje i lupénku), preventivně působí na játra a zlepšuje látkovou výměnu (metabolismus).

PU-ERH

Čaj pu-erh užívali již čínští císaři, má specifickou, zemitou chuť a vůni, která vzniká dvojitou fermentací a je pro čaj pu-erh typická. Puerh (čajový keř) je známý také jako čaj pravý, thé nebo zelený čaj. V tradičním lidovém léčiteství se čaji pu-erh přisuzují nejrůznější účinky, například se užívá na žaludeční potíže, hubnutí, potíže s močovými cestami, ke stimulaci dýchání i krevního oběhu...

PUŠKVOREC OBECNÝ

Puškvorec má zvláštní typicky aromatickou chuť. V tradičním léčitelství se puškvorec užívá na nejrůznější zdravotní potíže ve formě čajů, koupelí nebo na omývání. Puškvorec se užívá v některých zemích

Váš košík je zatím prázdný!

TOPlist