AROMATERAPIE

Základní pravidlo pro aromaterapii: do nosných olejů přimícháme jen poloviční množství kapek, než máme mililitrů nosného oleje (např. na 10ml nosného oleje dáme 5 kapek éterické silice). Pro děti či oslabené osoby je možné uvedené množství kapek ještě snížit.
Nosné oleje mohou být nanášeny přímo na pokožku. Éterické silice většinou není možné použít k přímého styku s pokožkou, proto se mísí s nosnými oleji. Na pokožku se smí nanášet pouze např.levandulová silice, tea tree nebo okurková.

Co jsou éterické oleje, nebo jinak taky nazývané éterické silice?
Na výrobu asi jedné kapky silice je třeba 1 kg bylin. Jedná se o vysoce koncetrovaný výtažek získaný destilací, lisováním nebo louhovaním.

Co jsou nosné, tzv. panenské oleje?
Jedná se o oleje získané z olejnatých rostlin, panenské se jim říká proto, že se získávají z prvního lisování za studena. Používají se na rozpouštění éterických silic, proto se nazývají nosné oleje. Nosné oleje se mohou použít přímo na pokožku.


Masážní olej proti stresu z rozmarýny, grepu a růžové palmy (palmarose)
Přidejte 15 kapek grepové éterické silice, 7 kapek rozmarýnové a 5 kapek palmarose do 50 ml nosného oleje (slunečnicový, pupalkový, olivový, dýňový, okurkový, meruňkový, makadamiový, pupalkový, mandlový, jojobový, kokosový, sezamový, ricínový...). Pokud byste chtěli směs inhalovat, nakapejte olej se silicí na vatový tampon.


Dezinfekce a hojení ran
K dezinfekci a hojení ran se používá nejčastěji levandulová silice nebo také tea tree silice. Užívá se na odřeniny, říznutí apod, nepálí, ale dezinfikuje. Podporuje a urychluje hojení, nahrazuje běžně používanou dezinfekci -  kysličník. 


Bolest a křeče v nohách
10 kapek rozmarýnové silice, 5 kapek levandule, 10 kapek majoránkové silice, 5 kapek gerania - vše přidejte do 60 ml nosného oleje a použijte k lehké masáži nohou. 


Nachlazení, viróza
Na polštářek nebo vatový tampon nakapejte několik kapek eukalyptové silice. Pomáhá uvolňovat dýchací cesty a zároveň je dezinfikuje. Při použití v aromalampičce ale rychle vytéká. Do aromalampy je proto vhodnější použít kombinaci tymiánu s citronem, nebo pomerančem. Tymián pomáhá likvidovat bacily i viry, které jsou v místnosti.


Proti celulitidě
Použíje se 8 kapek éterické silice z fenyklu, 10 kapek éterické silice z citrónu a 12 kapek silice grepové, přidá se do 60 ml nosného oleje. Uvedenou směsí se masíruje postižená pokožka, která se tak prokrví. Do vany pak můžete přidat mléko smíchané se 4 kapkami pačuli a 8 kapkamai šalvěje lékařské.


Partnerské masáže
Do nosných olejů přidejte geranium, ylang-ylang a jasmín.


Masážní olej pro miminka, aby dobře spala
Do 50 ml nosného oleje přidejte 5 kapek mandarinkové silice, 10 kapek palmorůžové silice a 7 kapek silice heřmánku římského.


Olejový repelent z oregana, eukalyptu, silice z máty peprné, levandulové silice nebo citronely (citrónová tráva - lemongrass)

Olivový nebo stačí i slunečnicový olej smíchejte s přírodní silicí z citronely (esenciální olejíček). Použijte asi 20 kapek na 200ml. Olejem potírejte ohrožená místa, jako jsou kotníky, krk, za ušima, dále zápěstí, okolo vlasového porostu apod.


AROMATERAPIE

Do aromalampičky dáme 2-3 kapky 100% přírodní silice (olejíčku) a přidáme 3 lžíce vody.

Nachlazení: 1 kapka eukalyptu, 1 kapka tea tree, 1 kapka levandule

Horečka: 2 kapky meduňkového oleje


mátovou, levandulovou a citronelovou silici koupíte zde

TOPlist